perskaičiau visus Antano Mikučio prisiminimus, jis stojo į Karo aviacijos mokyklą kaip tik tuo pat metu kaip ir Stasys Lekavičius. Užstrigo viena mintis: "Pagal tebeveikianti Lietuvos įstatymą dėl pašalpų baigusiems aviacijos mokyklą ir nepaliktiems tarnauti - mums visiems buvo išmokėta po 200 litų civiliams rūbams įsigyti. Tačiau tas litas jau tiek buvo nuvertintas, kad nieko doro nebebuvo galima nusipirkti. Tuo tarpu ankstyvesnių laidų absolventai, nepalikti tarnauti aviacijoj (vienas kitas neperspektyvus) už tuos pinigus nuo galvos iki kojų apsirengdavo."
vadinas buvo dar toks variantas - mokyklą baigi, bet nebūtinai būni paliktas kariuomenėj. Matomai taip ir atsitiko su Lekavičium, dėl kažkokių priežasčių. Nors ir "buvo įduotas" baigimo atestatas, nebeliko tarnauti ir dėl to jo nėra įsakyme, kuriame suteikiamas karo lakūno II laipsnio vardas. Bendradarbis sakė, kad prieš karą Stasys Lekavičius dirbo policijoje Ukmergeje.
Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Facebooke radau komentarą, padėsiu čia kad nepasimestų, gal pravers:
"KERŠIS ANTANAS, karo lakūnas, geležinkelininko Antano Keršio sūnus. 1938-39 m. tarnavo trečioje aviacijos grupėje Zokniuose kartu su Leonu Petriku (gyv. Krakių k.). Dalyvavo parodomuosiuose skraidymuose Kaune po Žaliuoju tiltu. Buvo puikus pilotas, karių draugas ir patarėjas, skraidęs anglų gamybos lėktuvais “Gloster”. Šios grupės vadas buvo pirmos klasės pilotas majoras J.Lorencas. Aviatoriai turėjo anglų gamybos naikintuvų bei lietuviškų bombonešių ir žvalgybinių “Anbo” tipo lėktuvų. Jo sesuo Elvyra Keršytė – dailininkė" (Algirdas Vilkas )
Pratęsiant prieš tai buvusią diskusiją dėl Stasio Lekavičiau. Pastaruosius keletą mėnesių daug dirbau su Karo aviacijos mokyklos dokumentais ir štai ką pavyko rasti.
St. Lekavičius 1939 m. spalio 31 d. baigė Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės mechanikų skyrių. Pridedu tai patvirtinantį Karo aviacijos įsakymą.
Suradau Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės mechanikų skyriaus III laidos baigimo dokumentus. Pagal mokymosi rezultatus St. Lekavičius buvo 18 iš 21. Pridedu mokinių sąrašą su mokymosi rezultatais.
Mokydamasis Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės mechanikų skyriuje kaip ir numatyti mokymo programoje tris kartus stažavosi eskadrilėse. Pridedu stažavimosi dokumentus:
Taip pat radau 1937 m. ir 1939 m. tarnybines atestacijas
Bei ištrauką apie St. Lekavičiui skirtas nuobaudas.
1939 m. spalio 31 d. Karo aviacijos mokyklą baigė IV lakūnų puskarininkių laida. Ši lakūnų puskarininkių laida pradėjo mokytis 1936 m. lapkričio 1 d. Pradedant mokytis sudarytame mokinių žurnale St. Lekavičiaus nėra. Pridedu žurnalo ištrauką.
Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės lakūnų skyriaus III laidos žurnale St. Lekavičiaus nėra, taip pat jo nėra ir V laidos priimtų mokinių sąraše. Patikrinau 1939 m. surengtų oro šaulių kursų sąrašą, bet jame St. Lekavičiau taip pat nėra. Archyve neradau St. Lekavičiaus mokymosi skraidyti dokumentų. Jo nėra 1937–1939 m. slaptuose Karo aviacijos įsakymuose, kuriuose skelbiami lakūnų sąrašai su išskraidytomis valandomis. Užtat yra duomenys apie 1937–1939 m. St. Lekavičiaus kaip mokinio mechaniko stažuotes eskadrilėse. Patikrinus visus man prieinamus šaltinius nekyla abejonių, kad St. Lekavičius mokėsi Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės mechanikų skyriuje, kurį ir 1939 m. ir baigė.
Tokia pat istorija ir su Zigmu Martikoniu,mokėsi, baigė, o sąrašuose nėra.
1935 m. lapkričio 1 d. Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės lakūnų skyriuje pradėjo studijuoti 49 mokiniai, tarp jų ir Zigmas Martinkonis. Pridedu ištrauką iš Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės lakūnų skyriaus III laidos mokinių žurnalo.
Lietuvos centriniame valstybės archyve taip pat saugomi mok. lak. Z. Martinkonio mokymosi skraidyti duomenys, remiantis jais 1936 m. rugsėjo 7 d. po 188 mokomųjų skrydžių, išskraidęs 18 val. 25 min. jis atliko pirmąjį savarankišką skrydį. Skraidyti mokė instruktorius vrš. Petras Kreivys.
1938 m. spalio 31 d. Karo aviacijos mokyklos puskarininkių klasės lakūnų skyrių baigė III laidą, kurios 15 absolventų suteiktas j. psk. laipsnis ir II rango karo lakūno vardas. Dar 5 absolventai mokyklą baigė šiek tiek vėliau dėl pratęsto mokymo. Absolventų sąraše Z. Martinkonio nėra, nes jis mokyklos nebaigė – gana greitai po pirmojo savarankiško skrydžio iš Karo aviacijos mokyklos pašalintas. Tą iliustruoja iš žurnale išbraukta jo pavardė.