Jis šioj nuotraukoje pažymėtas kaip neatpažintas,sėdi centre ant sniego.Mokėsi vienoje grupėje kartu su Kaziu Smetona,kartu važiuodavo atostogauti,ne kartą yra buvęs pas jį namuose.Nuotraukų esu nusiuntęs Eugenijui ir Nerijui.Beje jo sesuo dar gyva,pilnai bendraujanti močiutė.Parašyk į asmenines žinutes savo paštą,galėsiu atsiųsti foto.
Ačiū, kad daliniesi nuotraukomis. Turiu tokią pačią nuotrauką. Esu ją jau paskelbęs šioje svetainėje, turėtų būti ir kažkur fotoalbume. Iš dešinės trečias - Vincentas Poškus. Jo parašas - vienintelis mėlynu rašalu. Kiek žinau, iš savo artimųjų ir jo sūnaus, jis nebuvo lakūnu, lyg ir mokėsi tapti mechaniku. Galbūt todėl nėra ir St. Lekavičiaus Karo aviacijos puskarininkių mokyklos lakūnų absolventų sąrašuose. Turbūt jis, kaip ir mano giminaitis, baigė puskarininkių mechanikų mokyklą. Taigi, St. Lekavičius buvo aviacijos mechanikas. Taip pat, jau darau išvadą, kad mano giminaitis pabaigė puskarininkių mokyklą, nors niekas iš artimųjų to gerai ir nežinojo: lyg ir mokėsi, bet užėjo sovietai ir pan.
Greičiausiai, puskarininkiams lakūnams ir puskarininkiams mechanikams atestatai buvo teikiami vienos ceremonijos metu, todėl ankščiau talpinai ir atestatų įteikimų nuotraukas, iš kurių kelias ir aš turiu.
pagal šia nuotrauką , greičiau mechanikas tas pusplikis vaikinas, nei Lekavičius su parašiutu. Kažin ar išvis mechanikai skraidydavo karo aviacijos mokykloje? Ir ar mechanikams suteikdavo puskarininkio laipsnį pabaigus KA mokyklą?
Įdomu, tikrai įdomu... Manau, kad mechanikai Karo aviacijos mokykloje jokių skraidymo pratimų neatlikdavo. Tiesa, žinau, kad mano giminaitis mechanikas kartais pakildavo į orą. Kiek atsimenu, kartais mechanikus lakūnai įsisodindavo į priekinę sedynę (pvz.: ANBO - 51) , kai bandydavo variklius po remonto ar panašiai.
Įdomu, kokias disciplinas galėdavo dėstyti ir lakūnams ir mechanikams vienu metu? Tiesa, yra dar vienas variantas, kad St. Lekavičius galėjo būti oro šaulys. Oro šaulių - lakūnų mokymai pradėti 1939 balandžio mėnesį. Čia citata iš oro šaulio A. Mikučio atsiminimų:
"Lapkričio pradžioje lakūnų-šaulių parengimo programa buvo baigta.
Baigiamojo kurso mokinių lakūnų ir mechanikų mokyklos baigimo išleistuvės buvo organizuotos aerodrome prie lėktuvų. Iškilmingoje aplinkoje buvo įteikti mokyklos baigimo diplomai (įteikė gen. A.Gustaitis) perskaitytas Lietuvos kariuomenės vado įsakymas apie antros eilės karo lakūno vardų suteikimą. Prie šių iškilmių buvo prijungta ir mūsų oro šaulių grupė. Seniau baigusiems aviacijos mokyklą (mechanikų skyrių) ir dabar baigiantiems ją buvo suteikti karo lakūno vardai, baigiamojo kurso absolventams buvo atitinkamai įteikti mokyklos baigimo diplomai. Man ir dar keliems draugams (Bambalas, Cicėnas, Pesys ir Saponka), kuriems iki Aviacijos mokyklos užbaigimo buvo belikę metai, teko šioje ceremonijoje pabūti tik žiūrovais."
Čia kalbama apie 1939 m. rudens mokyklos baigimo išleistuves, kurias užfiksuotas nuotraukose jūs turite. Kaip minėjau, dalį tokių nuotraukų turiu ir aš. Kažkaip vis vien linkstu prie nuomonės, kad jis baigė aviacijos mokyklą mechaniku. Baigimo įsakyme St. Lekavičiaus, kaip lakūno puskarininkio nėra, o oro šauliu, jis negalėjo tapti jau 1939-10-31. Galėjo tik dalyvauti tik ceremonijoje. Tad klausimas lieka atviras...
kad tikrai ne vien žiūrovas, tai matosi nuotraukoje kaip A. Gustaitis jam įteikia KA mokyklos baigimo atestatą Dėl mokyklos baigimo viskas aišku, kad baigė 1939.10.30. pasirašęs: jaunasis puskarininkis . Mechanikų laipsnis būtų: mech. jaun. puskar. bet o nuotraukose daug kur su skraidymo apranga, kas mechanikams nebūdinga. Belieka, kad arba lakūnas arba oro šaulys. Kad jo nėra įsakyme 1939.11.03 suteikti II-os eilės lakūno vardą, nereiškia kad jis nebaigė KA mokyklos. Reiškia tik kad St. Lekavičiui nebuvo suteiktas II-os eiles lakūno vardas. Dėl kažkokių priežasčių. Nors keistai - įsakyme matosi, kad II eilės lakūno vardai suteikiami ir šauliams ir 3 mechanikams... Negi mechanikas gali gauti antro laipsnio lakūno vardą?
Tie įsakyme paminėti mechanikai pabaigė oro šaulių apmokymus, tad jiem, kaip skraidančiam personalui, ir suteikti II-os eilės karo lakūno vardai. Iš tiesų, apie oro šaulius parašyta labai mažai, daugiau paminėta A. Mikučio atsiminimuose. Ten randame:
"1939 m. balandžio viduryje buvo paskelbtas Lietuvos aviacijos viršininko įsakymas apie lakūnų - oro šaulių grupės organizavimą. Šią pirmąją grupę buvo priimami liktiniai puskarininkiai, baigę aviacijos mokyklos mechanikų skyrių ir aviacijos mokyklos vyresniųjų (antro ir trečio) kursų mokiniai mechanikai, kurių sveikata tinka lakūno tarnybai. "
Kad mokyklą pabaigęs asmuo negautų II-os eilės karo lakūno vardo dar neteko girdėti. Atsimenu tik atvejį, kad 1919 m. daliai Aviacijos mokyklos absolventų suteikti ne karininko, o puskarininkio laipsniai. Kad St. Lekavičius nepaminėtas Kariuomenės vado įsakyme - labai keista. Manau, tai tegali padėti išsiaiškinti tik archyvai.