Pirmosios oro balionėlių varžybos


Pirmąsias oro balionėlių ir aviamodelių varžybas Lietuvos Aero Klubas surengė 1935 m. birželio 2 d. Kauno aerodrome aviacijos šventės metu. Varžybų taisyklės buvo nesudėtingos. Jose galėjo dalyvauti mokyklinio amžiaus jaunimas. Dalyvis, sumokėjęs 1,5 Lt, gaudavo vandenilio pripūstą balionėlį. Prie balionėlio buvo pritvirtinta LAK kortelė (atvirlaiškis), pažymintis šių varžybų organizatorių - Lietuvos Aero Klubą. Kortelėje balionėlio leidėjas įrašydavo savo pavardę, adresą ir pasirašydavo. Lapelyje buvo prašoma radusį šį balionėlį kortelėje įrašyti savo pavardę, vardą, vietovę, kur rastas balionėlis, ir ją atsiųsti LAK'ui. Balionėlių leidime dalyvavo apie 200 jaunuolių.
Varžybas laimės tas, kurio balionėlis nuskris toliausiai nuo Kauno, matuojant tiesia linija, o tai nustatoma pagal grąžintą pranešimą (atvirlaiškį) iš baliono nusileidimo vietos. Dalyviai galėjo balionėlio skridimo aukštį reguliuoti pririšdami savo nuožiūra svarelį. Varžybų rezultatai buvo susumuoti po liepos 1 d. suskaičiavus grąžintus atvirukus.
Komisija laimėtojams skyrė 10 premijų: 1 vietą laimėjusiam - Dariaus ir Girėno portretai, 2 - Dariaus ir Girėno biustas, 3 - paskraidinimas lėktuvu virš Kauno, 4 - Dariaus ir Girėno vinjetė, 5 - LAK leidinys. 6-10 vietas užėmusiems - po knygą „Aviamodeliai".
Liepos 1 dieną, pasibaigus oro balionėlių varžybų konkursui, surinkus radusiųjų parsiųstas 60 kortelių, paaiškėjo, kad toliausiai nuskrido Stasio Birutavičiaus paleistas oro balionas, kuris pasiekė Sovietų Sąjungos Čiuvašų autonominę respubliką, nuskridęs net 1425 km.
Vėlesnėse balionėlių varžybose užėmusiems pirmąsias vietas Lietuvos Aero Klubas išsiuntė dovanas - LAK leidinius. Varžybų dalyvių ir užimtų vietų sąrašas buvo paskelbtas „Lietuvos sparnų" 1935 m. Nr. 6. (žiūr. žemiau)


V.Ašmenskas - Lietuvos Aero Klubas 1927 - 1940 metais
Lietuvos Sparnai 1935 Nr.6

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis