Fokker D.VII dažymas


Fok D VII spalvosLietuviški "fokeriai" buvo dažomi labai įvairiai. Pirmasis skraidantis Fok D VII Nr.2 pradėjo nuo antrojo Lietuvos karo aviacijos ženklų varianto (t.y. baltuose sektoriuose piešto raudono skydo su baltu Vyčio kryžiumi). Jo liemuo 1920 m. lapkritį buvo nudažytas ochra dažais (kilis ir posūkio vairas baitas, su raudonu skydu, kuriame - baltas Vyčio kryžius). Jo sparnai buvo dažyti ochra dažais.


Fok D VII Nr.3, pirmaisiais eksploatacijos metais pramintas "baltuoju fokeriu", visas buvo nudažytas sidabrine spalva (t.y. celonu su aliuminio pudros priemaiša). Trečiasis Lietuvos karo aviacijos ženklų variantas, pradėjęs galioti nuo 1921.IV.12- baltas Vyčio kryžius - ant šviesių plokštumų buvo apvedžiojamas juoda juostele; toks jis buvo ir ant Fok D VII Nr.3.

1921 -26 metais Fok D VII Nr.5 ir Nr.6 liemenys buvo nudažyti ochra spalva, tačiau Nr.5 prievariklinės skardos buvo uždažytos, o Nr.6 - natūralios aliuminio spalvos. Nr.5 vertikali plokštuma, dažyta ochra spalva, turėjo baltą Vyčio kryžių, o Nr.6 vert. plokštuma buvo balta. Nr.5 sparnai buvo dažyti ochra spalva su baltais Vyčio kryžiais, o Nr.6 - sidabrine (aliuminio).

1925 metais nusipirkus čekiškus naikintuvus Letov Š-20L, kurie buvo su trispalviu kamufliažu, ir kiti lietuviški karo lėktuvai pradėti tokiu pačiu būdu dažyti. Po kapitalinio remonto trispalviu kamufliažu (tamsi smėlinė, žalia su rusvu atspalviu ir ruda su žaliu atspalviu) buvo nudažyti Fok D VII Nr.3 ir Nr.5, o taip pat naujasis Fok D VII Nr.27.

1930 metais pagaminti Fok D VII Nr.37 ir Nr.38 kaip ir visi kiti nebe kovai, o treniruotėms skirti lėktuvai Lietuvos karo aviacijoje buvo dažomi nebe margomis, o lygiomis spalvomis. Jų liemenys buvo žali, o sparnai - sidabrinės spalvos.


Fokker D.VII Nr.2
Baltasis Fokeris - Fokker D.VII Nr.3
Fokker D.VII Nr.27
Fokker D.VII Nr.5
Fokker D.VII Nr.6Fokker D.VII Nr.37 ir 38
Tekstas: G.Ramoška - Mūsų Fokeriai, Plieno Sparnai Nr.2
Piešiniai:
G.Ramoška
N.Treinys
A.Vercamer
K.Runarsson

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis