Sklandytuvas EL-2 -„Šedy vlk“ - „Šilkasparnis“


1-me puslapyje - Sklandytuvas EL-2-M „Šilkasparnis“

2-as pusl.

Gytis Ramoška
Prano Kvietkausko žūtis

1939 m. rugpjūčio 24 d. buvo paskutinė „Šilkasparniui“ ir jo pilotui P.Kvietkauskui.

Gimęs 1919 m. lapkričio 1 d. Kybartuose, P.Kvietkauskas vėliau mokėsi ir gyveno Klaipėdoje. Nidos sklandymo mokykloje mokėsi sklandyti, įgijo „A“ piloto, vėliau – „B“ piloto kvalifikaciją. Hitleriui užgrobus Klaipėdos kraštą, persikėlė į Kauną. Aukštesniojoje sklandymo mokykloje pradėjo skraidyti 1939 m. birželio 31 d., su instruktoriumi atliko 11 skridimų, o rugpjūčio 9 pirmąkart skrido savarankiškai.

Pranas Kvietkauskas

Lemtingą dieną, Vytautui Peseckui užleidus savo eilę, sėdo į „Šilkasparnį“ savo antram savarankiškam skridimui. Išvilktas į 350 m aukštį, anot V.Pesecko („Sparnai“, 1972 m. Nr. 4), ėmė riesti posūkius, panašius į ištįsusią S raidę – pusė vijos lėtai, vis mažėjančiu greičiu, o antroji posūkio dalis – nuspausta sklandytuvo nosimi, vis greitėjanti. Po to ėmė smigti statmenai ir, matyt praradęs orientaciją, staiga nukreipė sklandytuvą į nugarinę padėtį. Taip sukėlė labai didelę išcentrinę jėgą, kuri su visais prisirišimo diržais išplėšė jį iš kabinos. Pilotui su parašiutu „Šilkasparnio“ kabina nebuvo pritaikyta, todėl juo sklandytojai skraidydavo be parašiutų. Sklandytojas nukrito šalia LAKo angaro, savo kūnu išmušdamas nemažą duobę. Netoliese sudužo ir „Šilkasparnis“.

Vytautas Peseckas, skraidęs vienoje grupėje su Pranu Kvietkausku, pasakoja, jog tai buvęs draugiškas, inteligentiškas jaunuolis, įsimylėjęs sparnuotą skrydį.
Šaltinis:
Plieno sparnai, Nr. 9


Elektroniniam publikavimui paruošė ir G.Kačergius, 2010


1-me puslapyje - Sklandytuvas EL-2-M „Šilkasparnis“Eiti į puslapį   <<      

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis