AUTOMOBILIU PER EUROPĄ

Jonas PyragiusLakūnai - žmonės, kuriems nesvetima technika netik padangėse, bet ir žemėje. Daugelis mano tarnybos draugų važinėjo motociklais, ne vienas turėjo 1 nuosavą automobilį. Domėjausi automobilizmu ir aš. Teko dalyvauti lenktynėse "Aplink Lietuvą".

Niekad nepamiršiu savo, kaip automobilisto karjeros viršūnės - dalyvavimo garsiausiose Europoje Monte Karlo automobilių lenktynėse (X Rallye International Automobiles de Monte Carlo).

Važiavome dviese, su karo lakūnu kpt. Klemu Martinkumi jo nuosavu aštuonių cilindrų automobiliu "Oklend". Klemas šia mašina Lietuvoje jau buvo pravažiavęs apie 10 000 km. Tad visi jos kaprizai jam buvo gerai žinomi.

Startuoti planavome Kaune, tačiau paskutiniu momentu sužinojome, kad nepravažiuojamai užpustytas kelias Garliava-Marijampolė, tai mums teko traukiniu vykti š Kybartus, o startuoti is Karaliaučiaus, beje, dar pakeliui į Karaliaučių mus aplenkė Rygos automobilistų ekipažas, startavęs šešiomis valandomis anksčiau už mus, bet finišo taip ir nepasiekęs. Startavome 1931 m. sausio 18 d. 14 val. Iš viso Karaliaučiuje lenktynes pradėjo šešios mašinos, finišą pasiekė dvi.

Kelias buvo ypatingai sunkus, teko ir paklaidžioti, ir mašiną remontuoti, ir kelią valyti. Patyrėme ir kitų nuotykių. Nemalonus siurprizas laukė lenkų koridoriuje, (važiuojant lenkų valdininkas kažko nepažymėjo mūsų dokumentuose, ir jo kolega nenorėjo mūsų išleisti, siūlydamas grįžti ir susitvarkyti dokumentus. O grįžti 100 km reikštų rungtynių pabaigą. Mus išgelbėjo pravažiuojantis prancūzų ekipažas, paliudijęs mūsų tapatybę. Lenkas mus praleido, nors formaliai galėjo ir sulaikyti.

Gerokai įstrigome pravažiavę Berlyną. Vokietijos pramoniniame rajone gausu miestelių su siauromis gatvėmis, tad nuolat tekdavo mažinti greitį. O lenktynių taisyklės reikalauja išlaikyti ne mažiau kaip 40 km/h vidutinį greitį.

Įvažiavus į Belgiją, patekome į tirštą miglą. Čia sužinojome, kad patyrę lenktynininkai naudoja specialias lempas, apie kurias Lietuvoje nebuvome net girdėję. Tiesa, tokios miglos Lietuvoje taip pat neteko matyti.

Atsiradusį atsilikimą likvidavome Prancūzijoje, puikiais asfaltuotais keliais važiuodami 100 km/h greičiu. Kiek paklaidžiojome Lione. Teko net samdyti vedlį, kuris mus išvedė į žemėlapyje pažymėtą kelią (beje, įdomus faktas - šis vairuotojas važiavo apsiavęs... klumpėmis). Ypatingą malonumą patyrėme kalnuose už Avinjono. Nors matyti po savimi debesis mums nebuvo naujiena, bet kai tuo pat metu jauti ir tvirtą kelią - įspūdis sunkiai nusakomas.

1931 m. sausio 21 d. 11 val. 30 min. finišavome Monte Karlo, nuvažiavę 2644 km kelią. Maršrutą Karaliaučius-Berlynas-Briuselis-Paryžius-Lionas-Monte Karlo įveikėme per 71 val., vairuodami pakaitomis. Viso miegoti kiekvienam teko 3-5 val. Tarp 61 ekipažo užėmėme 30 vietą.

Jei būtume startavę Kaune, pailgėjus maršrutui mūsų rezultatas būtų 21. Tik finišavus kiekvienam ekipažui surengti Įsibėgėjimo ir stabdymo egzaminai. Juose dalyvavo neremontuoti automobiliai ir nepailsėję vairuotojai. Čia dalyvavęs K.Martinkus pajudėjo iš vietos veikiančiu varikliu, pravažiavo 250 m ir paskutiniuose 10 m stabdydamas sumažino greitį iki 48 km/h. Tai buvo 14 rezultatas, leidęs mums bendroje įskaitoje užimti 26 vietą.

Viso X Monte Karlo lenktynėse dalyvavo 149 ekipažai, finišą pasiekė 62, vienas iš jų kelionėje pametė kontrolinę knygutę ir jo rezultatai anuliuoti. Visi automobiliai suskirstyti į l-ą (variklio darbinis tūris iki 1100 cm3) ir ll-ą (virš 1100 cm3) kategorijas, l-mosios kategorijos startavo 28, finišavo 17 automobilių, II-oaios atitinkamai 121 ir 44. Tarp pirmųjų nugalėjo prancūzas V.E.Levereti su automobiliu "Riley" (prizas 5000 litų vertės), o tarp antrųjų - anglas J.W.Healey su automobiliu "lnwicta" (prizas 20 000 litų vertės).

Į Kauną kartu su savo gerokai nuvargusiu automobiliu grįžome traukiniu vasario 3 d. Geležinkelio stotyje mus pasitiko nemaža minia draugų, kuriems čia pat, l-mos klasės salėje, teko pasakoti įspūdžius. Nors šiose seniausiose ir garsiausiose Europoje automobilių lenktynėse buvome pirmieji Lietuvos atstovai, mūsų pasiektas rezultatas kol kas lieka geriausiu.

Šaltinis: J.Pyragius - "Kovosiu kol gyvas"

Asmenybės

Spauskite foto
A.Gustaitis
J.Dobkevičius
S.Darius
S.Girėnas
F.Vaitkus
Z.Žemaitis
R.Marcinkus
P.Hiksa
L.Peseckas
J.Pyragius
B.Oškinis
P.Motiekaitis
V.Rauba
J.Kumpis