Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Šiaip tai aišku viena, kad bet koks rimtesnis Lietuvos Karo aviacijos tyrinėjimas be archyvinių bylų vargiai įmanomas. Prisiminimai visada tik ir liks prisiminimais, dažniausiai be konkrečių pavadinimų ir juo labiau tikslių skaičių. Išeivijos spauda ir knygos irgi, jei anuomet tai atrodė kažkas, tai šiandien išlendant vis daugiau konkrečių skaičių ir duomenų (pvz. Karo archyve ) visa tai reikia vertinti ir naudoti labai kritiškai ir atsargiai. Na, o po Nepriklausomybės nelabai ką ir turim, neskaitant LAM "Plieno Sparnų" ir poros kiek rimtesnių knygų, kuriose irgi dažnai norėtųsi daugiau smulkmenų.
Sunku apie visus, apie kavaleriją ir aviaciją sunkiausia. Nors lenkai visai neskaičiavo sistemų, net kalibrai jiems buvo tas pats, 7,65 ar 9 mm. LK geriausiai "apskaityti" kulkosvaidžiai.
Na dėl aviacijos nežinau, bet su kavalerija nėra jau taip blogai Pvz: LCVA f.525, ap.1, b.72. Nešiojamų ginklų tabelis. 1924 m. sausio mėn. II -ulonų pulke buvo: 16 "Parabelullum" pistoletų, 15 "Mauser" tipo 7,65 kalibro pistoletų, 23 "Walter PPP" tipo 7,65 kalibro pistoletų.
Nėra labai tikslu, bet tiksliau nei prisiminimuose. Kartų kartoms ten (LCVA) tos medžiagos užteks, bet tenka pripažinti ją susirasti ir išsirinkti yra sunkiau nei kad maniau.
Gaila, bet toks kelias rinktis ginklus per kiekvieno pulko bylas yra ilgesnis nei man likęs gyvenimas Tuo tarpu papuolusiuose į rankas 1939 m. sąrašuose kavalerijos ir karo aviacijos šaunamųjų ginklų sąrašai nesukonkretinti. Kadangi visai smagiai per laiką įsibėgėjo toks darbelis su LK šaunamaisiais (galbūt ne tik) ginklais, pagalvojau, kad gal neblogai jame sutraukti į vieną vietą atitinkamas citatas iš atsiminimų. Besidomintiems gal būtų įdomu ir naudinga. Gal. O gal ir niekam neįdomu Tikiuosi, kad kolega mind3e informuos kur patalpino (patalpins) šią informaciją apie II-o ulonų pulko pistoletus 1924 m., kad ir ją galėčiau pacituoti. Nors net neįsivaizduoju kieno čia fondas f. 525. Ten taip painu, kad belieka šluoti viską ką randi, o paskui dėliotis grįžus į provinciją Ne vilniečiams darbas LCVA yra neįsivaizduojama prabanga. Nebent darbas laisvu grafiku.
Nežinau kiek Jūsų darbe siekiama tikslumo ir kokia darbo specifika bei koks darbo tikslas, bet manau ne visai teisinga daryti apibendrinimus remiantis vienu šaltiniu t.y. 1939 m. sąrašais ir teigti, kad informacijos sunku surasti tiek apie aviaciją, tiek apie kavaleriją. Tikriausiai naudojatės f.3 ar f.1, bet jau iš savo mažos patirties supratau, kad vieno ar ir kelių fondų net ir siaurai temai neužtenka, taip matyti ir šiuo atveju: neradus viename fonde, tikrai galima rasti kituose. Priklauso nuo noro, kantrybės ir darbo tikslo bei turimo laiko. Asmeniškai stinga laiko, nes jis archyvuose bėga labai greitai. Dėl painumo nesutikčiau - nelabai įsivaizduoju kaip galėtų optimizuoti LCVA esančią sistemą, na nebent paruoštų bylas po užsakymo greičiau. Čia galima rasti visų fondų aprašymus t.y. pateikiama pagrindinė informacija teriekia suvesti fondo numerį ir nustatyti saugotoją. Nesunkiai sužinosite, kas tame f.525 Asmeniškai prisiminimus vertinu kaip prastesnį fotografijų pakaitalą ir jų naudojimas priklauso nuo darbo specifikos. Mano paminėta informacija yra publikuota knygoje Alytaus miesto istorijos fragmentai. Vitalijos Mosaitės straipsnyje "2-asis Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų pulkas 1920-1940 m." 126-127 psl. Pirminis šaltinis LCVA, f.525, ap.1, b. 72, l.74. II-ojo ulonų pulko nešiojamų ginklų tabelis. Šios bylos konspekto neturiu, dar nevarčiau jos, šiuo metu knisuosi kiek ankstyvesniame laikotarpyje ir kiek kitoje temoje.
Kadangi mes neakivaizdžiai senokai bendraujame, o aš vienas, todėl geriausiai būtų sakyti "tavo" darbe iš mažosios raidės Tai prasme manau jau galėtume ir pasitujinti. Darbo specifika tokia, kad mėginu surinkti kiek įmanoma daugiau ir tikslesnių duomenų, paįvairinat prisiminimais. Kiek gavo, kada pirko, kokios sistemos ir pavyzdžiai, kiek kainavo. Kam, ko, kiek ir kada pardavė ar siūlė parduoti. Kuo LK ginkluotė skyrėsi nuo kitų šalių. Maždaug nuo 1934 viskas gerokai aiškiau, o 1921-33 gerokai migločiau. 1939-1940 patys aiškiausi, nors klausimų dar galybė. Šiaip labai gera patirtis su artilerijos pabūklais, neįkainojamas malonumas ir patirtis dirbti su bendraautoriumi. Artilerijai jau liko paskutiniai potėpiai ir tik todėl, kad vis nusitęsia publikavimas. Nors medžiagos dar liko gerai knygai. Preliminariai taip:
Šaunamieji ginklai ir sunkiosios pėstininkų priemonės
Pistoletai ir revolveriai Automatiški pistoletai (pistoletai kulkosvaidžiai) Automatiniai šautuvai Šautuvai ir karabinai Lengvieji kulkosvaidžiai Sunkieji kulkosvaidžiai Prieštankiniai šautuvai Rankinės granatos Šautuvinės granatos Granatsvaidžiai ir bombosvaidžiai
Bus aptarti ir policijos ginklai. Atrasiu naujų ginklų, keisis
Užsibrėžtoji tema apie šaunamuosius ginklus yra verta storos knygos apimties. Užkliuvo viena mintis < Kuo LK ginkluotė skyrėsi nuo kitų šalių.> labai sveikintina idėja - palyginimai su kaimyninėmis šalimis, to mūsų profesionaliems istorikams stinga. Sėkmės darbuose ir lauksiu publikacijų pasirodymo. Jeigu kas paklius bevartant bylas apie ginklus pranešiu:)