Niekuomet neatkreipdavau tinkamai dėmėsio, bet šioje nuotraukoje, kuri vaizduojama ir aukščiau Lakūno pateiktame video, Antanui Gustaičiui iš dešinės stovi ir Aviacijos mokyklos pirmosios laidos absolventas vyr. ltn. Bronius Sidaravičius. Metai nežinomi, vieta - Marijampolės berniukų gimnazija. Taigi, turbūt, galima sakyti, kad du mūsų karo lakūnai - klasiokai.
Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Antano Gustaičio krikštas 1898 m. Igliaukos bažnyčioje. Skelbiama pirmą kartą.
Pakrikštytas 1898 m. kovo 15/27 d. ( pagal Julijaus/Grigaliaus kalendorius) Gimęs dieną prieš, 6 val. ryto. (1898 m. kovo 14/26 d.) Tėvai - Kazimieras Gustaitis ir Petronėlė Grinkevičiūtė. Krikšto tėvai - Antanas ir Ona Šiugždos. Pakrikštijo kunigas Juozapas Skinkis.
Kaip ir viskas aišku. Tačiau, įvairiuose Karo aviacijos dokumentuose, tarnybos lape, išeivijos spaudoje ir galybėje publikacijų nurodoma kovo 27 d. Sunku pasakyti kodėl, matyt dėl ne visai tikslaus kalendorių perskaičiavimo.
Kovo 26, kaip A.Gustaičio gimimo dieną, nors ir remdamasis nuorašais ir neturėdamas pirminio šaltinio - įrašo iš Igliaukos bažnyčios knygų - eilėje straipsnių užtvirtino A.Gamziukas dar praėjusio šimtmečio paskutiniąjame dešimtmetyje.
Gal kas sakys, kodėl daugelio žymesnių asmenų, kurių gimimo datas prisimename ir naudojame - nurodome taip kaip yra bažnytinių knygų metrikose, nekonvertuojant iš Julijaus į Grigaliaus. Pvz. Dariaus, Girėno, Marcinkaus, Pesecko, Kumpio, Petronio, Adamkavičiaus ir t.t. ir t.t. bei nesuskaičiuojamos galybės kitų asmenų iš įvairių sričių.
Įprasta praktika rašyti ir naudoti tą datą, kuri yra nurodyta gimimo įraše, o kadangi šiuo konkrečiu atveju užrašytos abi datos - naudoti tą datą, kuri buvo tuo metu, toje vietovėje de facto. O Užnemunėje (kur ir gimė Gustaitis), skirtingai nei likusioje Lietuvos dalyje buvo naudojamas Grigaliaus kalendorius, kai tuo tarpu likusioje Lietuvos dalyje 1800 - 1915 laikotarpiu - Julijaus.
Na, o A.Gustaičio paskutiniąjame pase išduotame 1941 m. pradžioje nurodyta, kad gimė 1898 m. kovo 14 d. Data patvirtinta išrašu iš bažnyčios ir čia matyt tiesiog įstaigos, išdavusios dokumentą, raštininko nekompetencija tų kalendorių perskaičiavimo peripetijose...
Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Nauja detalė br. gen. inž. Antano Gustaičio biografijoje, tiksliau ne paties A.Gustaičio, bet jo žmonos - Bronislavos Aleksandravičiūtės Gustaitienės.
Įdomu ar švęsdama menamą šimtmetį ji pati beprisiminė, kad iš tikro tai jau 101 gimtadienis, o ne 100-asis. Tikriausiai. Ar tai žinojo dukterys ir kiti? Sunku pasakyti, galbūt. O galbūt ir ne. Renkant medžiagą vienam dideliam darbui apie Antaną Gustaitį pabandžiau surasti B.Gustaitienės krikšto metriką.
Po netrumpų paieškų įrašą radau Rygos Dievo Motinos Romos katalikų bažnyčioje (Rīgas Sāpju Dievmātes Romas katoļu draudze) ir nutiko tai kas nutiko.
Bronislava Aleksandravičiūtė gimė 1896 m. lapkričio 29 d., o pakrikštyta jau minėtoje bažnyčioje tik sekančių, t.y. 1897 metų gegužės 6 d.
Įtarimas, kad kažkas kažkur ne taip, kilo suradus visus 3 Bronislavos vidaus pasus (Aleksandravičiūtės / Jablonskienės / Gustaitienės) Pastaruosiuose nurodyti 1897 m. lapkričio 29 d., o štai pirmąjame, dar netekėjusiai B.Aleksandravičiūtei išduotame 1920 m. nurodyti 1896 m. lapkričio 29 d.
Iš čia ir kilo noras įsitikinti kaip buvo iš tiesų. Neabejotinai, pasijauninti buvo jos pačios sprendimas, o koks motyvas turbūt jau ir nesužinosime.
Anuomet „pasikoreguoti“ amžių nebuvo toks retas reiškinys, jei skaitėte S.Dariaus gimines turbūt pamenate, kad S.Dariaus seserys Aurelija ir Konstancija Amerikoje „atjaunėjo“ net po 3 metus kiekviena. Yra ir daugiau tokių atvejų.
Na, o ši nuostabi archyvinės videomedžiagos iškarpėlė iš 1998 m. dokumentinio filmo „ANBO“. (Scenarijaus autorius – Algimantas Laurinavičius, režisierius – Bronius Talačka)