Šituos pamąstymus apie kosmoso užkariavimą A.Gustaitis parašė 1933 m. Jie tai pačiais metais buvo išspausdinti LAK leidinyje "Paukščių Keliais". Savo bibliotekoje šį straipsnį randu ir "Technikos Žodyje" 1991 m. Nr.3 išleistame Čikagoje. Galbūt buvo perspausdinta ir dar kur nors.
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Tikrai šaunus straipsnis. Na, šiais laikais tokia informacija niekuo nenustebintų, bet čia juk parašyta 1933 metais! Žavi tai, kad A.Gustaitis puikiai išmanė ir astronomiją, fiziką, astronominę dinamiką. Jei žmogus gabus - tai gabus - viską moka ir išmano!
Straipsnis spausdintas 1991 m. Technikos Žodyje, leistame Amerikoje. Straipsnyje pasakojama apie sunkumus sovietmečiu norint parodyti, parašyti ar papasakoti apie A.Gustaitį, jo darbus, pasakojama apie mūsų Aviatoriaus reabilitaciją ir šiaip, besidomintiems tikrai turėtų būti įdomu.
Ten kur Gustaitis iteikia apdovanojimus knygoje Antanas norejo buti ore. A. Gamziukas 133 psl apdovanojant saudymo varzybu nugaletojus. Sunku pasakyti ar taure pereinama ar ne bet tikrai tokia pati.
1939 m. kovo 30 A.Gustaitis skaitė paskaitą "Aviacijos pajėgos Europos politinėje pusiausvyroje" Karininkų Ramovėje. Gal kas nors ją paminėjo savo atsiminimuose? Gal kas kur nors matėt paminėtą šią paskaitą arba jos reziume?
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
A.Gustaičio tėviškė
Antano Gustaičio tėviškė yra Obelinėje - Marijampolės sav., Sasnavos seniūnija. Dabar ten Marijampolės sodininkų bendrijos sodai. Sodų centre Gustaičių sodybos vieta. Vaizdas čia toks:
Akmenys.
Buvo idėja iš akmenų sudėlioti ANBO-IV skrydžio aplink Europą maršruto zigzagą, bet...
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Dar apie A.Gustaičio sodybą Obelinėje. Į mano rankas pakliuvo toks brėžinėlis.
Marijampolės sodininkai sodybvietėje rado namo pamatų liekanas. Kilo mintis atstatyti sodybą. Buvo pradėti tyrinėjimai, sudarytas šis brėžinys. Jis gana neblogai sutampa su internetiniu žemėlapiu. Gerai matosi abi kūdros.
Entuziastų iniciatyva 1989-1990 metais buvo atstatytas pirmasis, pats lengviausias sodybos statinys - maniežinė. Tai aštuonkampio plano pastatas, kurio centre būdavo maniežas. Maniežas tai arklinis įrenginys prie kluono kuliamajai ir kitoms mašinoms sukti, tam tikra senovinė jėgainė. Įkinkydavo keletą arklių, kurie, eidami ratu aplink, sukdavo tą maniežą. Štai šioje nuotraukoje antrame plane ir matosi ta Gustaičių sodybos maniežinė, o už jos - kluonas.
Internetiniame žemėlapyje ta marijampoliečių atstatyta maniežinė irgi matosi - tai tas apvalus statinėlis su kūginiu stogu, esantis šiek tiek dešiniau nuo nuotraukos centro.
Bėda ta, kad neatsirado jokių rėmėjų, o kad atstatyti namą ir įrengti jame muziejų, reikėtų tam tikrų lėšų. Na, kažkuri tai rajono valdžia lyg ir buvo prisiėmusi įsipareigojimą atstatyti A.Gustaičio sodybą, bet kol išsijudindavo - jau ir kadencija baigiasi. Todėl teatsirado tik koplytstulpis su užrašu ir paminklinis akmuo.
O atstatytoji maniežinė irgi be priežiūros nyko - įlūžo stogas, kol galiausiai šią žiemą visiškai sugriuvo. Maniežinės likučiai, ko gero, buvo sukūrenti anksčiau parodytoje laužavietėje. Dabar tą vietą žymi tik keletas akmenų.
Po kokių metų maps.lt atnaujintame ortofoto žemėlapyje to apvalaus statinėlio nematysime...
Na, o kaip atrodė Gustaičių sodybos bendras vaizdas, galima pasižiūrėti iš šios nuotraukos (A.Gamziukas, Antanas norėjo būti ore, psl. 31)
Dešinėje pastatas baltu stogu – kluonas, o prie jo apvali maniežinė. Kairėje ilgas pastatas - tvartai. Priekyje - gyvenamasis namas. Tarp namo ir tvarto - klėtis. Priekyje prie kūdros mažas pastatėlis - tikriausiai pirtis.