Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Manau, kad Juozas gal ne visai teisingai suprato mano mintį. Turėjau omeny, kad minėto įvykio skirtinguose aprašymuose paminėti skirtingi trys (o gal net ir keturi) lakūnai. Pavardės tai skiriasi! O ne tai, kad vienu lėktuvu tiek atskrido.
Beje, iš šios citatos:
Messerschmitt BFW-109, sugedus varikliui, 1939 m. rugsėjo 4 d. nusileido netoli Bartininkų ir gerokai apsilamdė. Lakūnai pabėgo.
gali atrodyti, kad tikrai Meseršmitu atskrido ne vienas lakūnas, o bent jau du.
Prisijungta: 2008 Lap 24 d., 19:16 Pranešimų: 1398
Štai ką papasakojo apie vokiečių lėktuvą Antanas Sigitas Žvirblis, gimęs ir augęs Bartninkų valsčiuje Sausininkų kaime, dabar gyvenantis Kybartuose, 83 metų:
"Tai buvo pačią pirmąją vokiečių su lenkais karo dieną. Man buvo 12 metų. Giniau karves iš lankų. Lankos - tai Sausininkų kaimo pievos - ganyklos, buvusios apie 2-3 km į rytus - šiaurės rytus nuo pačių Sausininkų. Jau buvo pavakarys, karves jau buvau atginęs apie 1,5 km link namų, galėjo būti apie 6 valanda, kai pasirodė 4 lėktuvai. Vienas iš tų lėktuvų nutūpė į tas lankas. Kiti trys dar apsuko aplink keletą ratų, o po to nuskrido į Vokietiją, t.y. į vakarus. Iš Bartininkų atvyko policijos viršaitis ir jis lakūną nusivežė į Bartininkus. Vėliau, po kokios savaitės atvažiavo platforma, kokios kaime niekad nebuvome matę. Ant jos pakrovė lėktuvą ir išsivežė į Vokietiją".
Na, paskutinis teiginys, jog lėktuvą išsivežė į Vokietiją, neatitinka tikrovės, bet kaime galėjo ir nežinoti, kur tą lėktuvą veža. Vokiškas - tai tikriausiai Vokietijon. Juolab, kad ta Vokietija nuo jų gyvenamosios vietos buvo visai netoli. Ir dar. Neįtikėtina, kad lėktuvas kaimo laukuose prabuvo savaitę ir tik tada atvažiavo jo išsivežti. Bet čia gali būti, kad per tiek metų įvykio detalės pasakotojui atrodo kiek kitaip. Pvz., jei išvežė ne tą pačią dieną, o sekančią, gali atrodyti, kad po kelių dienų ar savaitės. Dabar dėl "pirmąją karo dieną". Išeitų, kad 1939 rugsėjo 1 d. Norėjau pasitikslinti, ar tikrai rugsėjo pirmąją. Pasakotojas A.S.Žvirblis dabar jau neatsimena kada tas karas prasidėjo, bet jis pabrėžė: "pirmą karo dieną".
Taigi, internuotojo Meseršmito istorijoje galima beveik visus taškus sudėlioti.
Citatą iš A.Liekio monografijos "Lietuvos Karo Aviacija 1919-1940":
Messerschmitt BFW-109, sugedus varikliui, 1939 m. rugsėjo 4 d. nusileido netoli Bartininkų ir gerokai apsilamdė. Lakūnai pabėgo.
reikėtų visiškai atmesti, kaip klaidinančią. Tik tiek kad yra pats faktas, bet beveik visos detalės neteisingos.
G.Ramoškos rašinį "Meseršmitas" - Lietuvos Karo aviacijos trofėjus" reikėtų patikslinti. - Lėktuvas nusileido ir visas veiksmas vyko ne Sartininkų, o Sausininkų kaime (Bartninkų valsčiuje, Vilkaviškio apskrityje). - Lėktuvo lakūnas buvo ne puskarininkis Lembkė, o grandinis Verneris Ahrendtas.
Dėl įvykio datos - 1939 rugsėjo 2 diena ar rugsėjo 1 diena - klausimas kol kas atviras.
Na iš liudininko pasakojimo sunku patikėt, kad paklydo. -"Jau buvo pavakarys, karves jau buvau atginęs apie 1,5 km link namų, galėjo būti apie 6 valanda, kai pasirodė 4 lėktuvai. Vienas iš tų lėktuvų nutūpė į tas lankas. Kiti trys dar apsuko aplink keletą ratų, o po to nuskrido į Vokietiją, t.y. į vakarus."