Žinoma, panašumų yra, juk tai tos pačios kariuomenės uniformos, tik skirtingų ginklo rūšių ir modelių 😊 Atsakysiu detaliau į kai kurias pastabas: a) Jūsų įkeltos nuotraukos nenuginčijamai atliktos vėliau nei 1934 m. ir tą rodo uniformos modeliai. Dar tiksliau galima nuotrauką datuoti identifikavus asmenis pagal asmenų tarnybines biografijas. Šios temos 14 psl. didžioji dalis nuotraukų yra atliktos 1927-1931 m. laikotarpiu (pagal laipsnių žymėjimo vietas ir sistemą). Todėl netikslinga ieškoti panašumų tarp Jūsų turimų nuotraukų ir 14 šios temos puslapyje esančių nuotraukų, nes tai skirtingo modelio uniformos – Jūsų įkeltos nuotraukose 1934 m. patvirtina uniforma, o 14 šios temos puslapyje dalyje nuotraukų 1923 m. modelio, o kitose 1927 m. modelio uniformos. b) Prierašas po Adolfo Žydo fotografija yra netikslus, nes joje jis turi majoro karinį laipsnį (viena žvaigždutė apskritime, aukštesniųjų karininkų antpečiai). Šis laipsnis jam suteiktas 1932 12 29, o nuo 1929 10 21 jis nebetarnavo Karo aviacijoje ir 1932 12 29 suteikiant majoro karinį laipsnį jis įskaitytas į inžinerijos karininkus. Nuotraukoje jis dėvi 1934 m. patvirtintą bendrąja uniformą – žalios spalvos švarkas su stovele. Kaip jau rašiau, Karo aviacijos uniforma buvo tamsiai mėlynas švarkas su atvartais. Taip pat čia reikia pasakyti, kad Lietuvos karo aviacijoje 1919-1940 m. iš viso tarnavo apie 400 karininkų, bet tik dalis jų buvo aviacijos karininkai, kiti – administracijos, ginklavimosi, medicinos ir pan. Taigi nėra lygybės tarp Karo aviacijos tarnavusio karininko ir aviacijos karininko, nes aviacijoje tarnavo ir ne aviacijos karininkai. c) Dėl kelnių įsiuvo (juostelės) – vėlgi priklauso ir nuo modelio ir nuo kelnių – tesaus kirpimo skirtos dėvėti ant batų ar galifė stiliaus? Taip pat skiriasi nuo uniforminio derinio – rikiuotės, sargybos, iškilmių ir pan.? Tiesiog taip paprastai ieškoti panašumų nėra tikslinga. Trumpai tariant tik dalis ir tik tam tikru laikotarpiu Karo aviacijos uniforminių kelnių turi įsiuvus. 1919-1940 m. buvo patvirtintos 7 nuolatinės uniformos, tad įvairovė ra ypač didelį. d) Karininkas apdovanotas trimis apdovanojimais – pirmasis greičiausiai Vytauto Didžiojo V laipsnio ordinas (?), antrasis – Nepriklausomybės medalis, o trečiasis – Klaipėdos išvadavimo medalis. Nuotraukoje šiek tiek susilieję, bet bent jau dėl vidurinio esu 100 proc. tikras.
Ačiū Mindaugai. Dėl trijų apdovanojimo juostelių – ar tai gali būti: pirmasis -DLK Gedimino ordino 4 laipsnio; antrasis -Lietuvos Nepriklausomybės medalis, trečiasis - Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių ?
Pradėjęs šias nuotraukas studijuoti, visu pirma spėjau, kad dešinėje, šonu sėdintis vyras panašus į Joną Pyragių. Toks mano spėjimas buvo iš kelių nuotraukų atrastų internete (dvi įkeliu, viena iš jų apversta veidrodiškai), yra pasakojimai, kad merginos Kaune žavėjosi lakūnais, Jonas kilęs iš to pačio Pasvalio krašto kaip ir giminaitės merginos šiose nuotraukose. Šių nuotraukų aplinką neoficiali, pamaniau, gal…
Nerijus pasiūlė dėl šių nuotraukų užsukti čia . Tuo metu dar nežinojau tiek istorijos apie karininkus, uniformas ir t.t., kiek sužinojau dabar. Nuotraukos tikėtina po 1934m.
Prisijungta: 1970 Sau 01 d., 03:00 Pranešimų: 4087
Dėl Pyragiaus, kaip ir minėjau ankščiau - meskit iš galvos ir užmirškit visiems laikams. Nėra nei 1% tikimybės, bet kuris iš čia esančių tai patvirtins.
Gal šiek tiek panašus 😊 Vis dėlto faktai nesutampa – Jonas Pyragius buvo majoras, o nuotraukoje esantis karininkas yra kapitonas. Be to po 1934 m. vadinamojo „voldemarininkų“ pučo iš Lietuvos kariuomenės pašalintas mjr. J. Pyragius buvo pažemintas į eilinius be teisės dėvėti uniformą. Taigi nuotraukos darymo metus jis ne vien buvo kito karinio laipsnio nei nuotraukoje esantis asmuo, bet ir uniformos negalėjo dėvėti. Kaip kolegos jau minėjo – nuotraukoje tikrai ne J. Pyragius. Dėl apdovanojimų juostelių, patikslinkite, prašau, apie kurį karininką kalbame? Ar apie stalo gale sėdinti aviacijos kapitoną, ar apie stalo šone kavalerijos kapitoną?
Manau kalbama apie apdovanojimų juosteles ant aviacijos kpt. Petro Puodžiūno švarko (VD5 - 1933m., NM- 1928m. ir Klaipėdos išvadavimo bronzos medalis).
Eugenijaus spėjimas, kad prie stalo sėdintis dešinėje (sėdi profiliu ir kitoje nuotraukoje prisėdęs ant grindų prieš merginą tas pats karininkas) gali būti Stasys Jasiunskas?. Nuotraukoje šio vyriškio antpečiuose įžiūriu tris žvaigždes, tai būtų kapitonas? S.Jasiunskui kapitono laipsnis suteiktas 1938 m pabaigoje. Internete (limis.lt) yra nuotrauka, kad S. Jasiunsko, kaip Karo aviacijos lakūno vestuvės buvo 1936 m.
Mindaugai, dėl apdovanojimo juostelių - aš spėlioju dėl dešinėje sėdinčio (kavalerijos?) kapitono.
Gal patartumėte, kur atrasti geresnės kokybės perskaitomą 1-ojo husarų kunigaikščio Jonušo Radvilos pulko 1931 m. vinjetę? Domina ši pavardė - pažymėjau spalva.