Diskusijos

Lietuvos Aviacijos Istorija 1919 - 1940 m. :: Diskusijos :: Transatlantiniai skrydžiai :: S.Darius ir S.Girėnas
 
<< Prieš tai buvusi tema | Sekanti tema >>
Gražinos Sviderskytės tyrimas
Eiti į puslapį   <<        >>  
Moderatoriai: Arius, Nerijus Korbutas, Pijus, Mindaugas, Kiras
Autorius Pranešimas
sky76v
2018 Lap 15 d., 20:55
Užsiregistravęs dalyvis #49
Prisijungta: 2009 Sau 27 d., 14:48
Pranešimų: 1306
Bet kokį heroizavimą galima pavadinti perdėtu – ar Dariaus ir Girėno, ar Vytauto ir Smetonos laikų Lietuvos, ar partizanų, ar Estijos valstybės pasiekimų. Dabar madinga nuvainikuoti didvyrius – nuo A.Bumblausko ir E.Gudavičiaus iki R.Kamuntavičiaus. Bet gal vis dėlto reikia pavyzdžių kuriais norėtųsi sekti.
Į viršų
JG52
2018 Lap 16 d., 09:59
Užsiregistravęs dalyvis #156
Prisijungta: 2010 Rgp 19 d., 14:53
Pranešimų: 519
Na, tokiu atveju, gerbiamas Kirai, mūsų nuomonės nesutampa. Aš perdėto heroizavimo neįžvelgiu. Gal ir taip, kad Jums, tiek metų gilinantis į visas tas smulkmenas, tiesiog jau "persipildė taurė".
Labai pritariu sky76v nuomonei, kad reikalinga pavyzdinių, pasididžiavimą keliančių mūsų tauta, mūsų istorija asmenybių. Gal net kartais kiek perdėm idealizuotų. Nematau tame nieko blogo. Tik nereikia iš to daryti dirbtinio kulto, stabų. Bet iki to dar toli toli Blogiau būtų, jei viską niveliuotume: nuo Mindaugo, Vytauto, iki Vanago, R. Kalantos,.... Gal ir pastarieji kai kam perdėtai idealizuoti.
Mano reziumė: geriau jau perdėtai, nei nieko. Aš prieš mankurtišką visuomenę .
Į viršų
Pijus
2018 Lap 16 d., 10:42
Pijus

Užsiregistravęs dalyvis #4
Prisijungta: 2008 Lap 05 d., 16:57
Pranešimų: 889
Na, manau, kad kiekvienam, kuris šiek tiek plačiau pasidomėjęs skryžiu per Atlantą, buvo aišku, kad S. Darius ir S. Girėnas nebuvo draugai, o tik partneriai. Visi mūsų herojai yra idealizuoti, bet tas idealizavimas atsiranda tada, kai kažkoks įvykis ar jame dalyvavęs asmuo, tampa daugiau negu istoriniu įvykiu. Taip ir su Dariumi ir Girėnu. Jų skrydis ir asmuo tapo Amerikos lietuvius vienijančiu įvykiu, tuo pačiu (,kad ir su KGB pastangomis) leido didžiuotis lietuvišku įvykiu tarybinės okupacijos metais. Manau, kad į visą tai reikia žiūrėti plačiau, ne tik, kaip į istorinį įvykį, juk tas idealizavimas tikrai davė naudos vienijant lietuvius, skatinant žmones domėtis aviacija. Jei ne Darius ir Girėnas, aš, asmeniškai, tikrai nerašyčiau šitame forume. Jie buvo mano susidomėjimo Lietuvos aviacijos istorija priežastimi.

Norisi pritarti Sauliaus išsakytai minčiai, kad pavyzdžių reikia. Ir tų pavyzdžių žmonės ieškos visą laiką. Galbūt sunkiau su S. Girėnu, tačiau S. Darius, bent jau mažesniam žmonių ratui, ir be "Lituanicos" skrydžio būtų herojus. Jo dalyvavimas Pasauliniame kare, darbas organizuojant savanorius Amerikoje, tarnyba žvalgyboje, tarnyba Aviacijoje, darbai nuveikti vaduojant Klaipėdą, stadiono statymas Ąžuolyne, dalyvavimas pirmosiose krepšinio varžybose, žaidimas futbolo rinktinėje ir LFLS. Juk tikrai labai daug nuveikta ir be "Lituanicos" skrydžio? Žinoma, S. Darius buvo entuziazmo žmogus, galėjo entuziastingai kažką inicijuoti, tačiau jėgų išpildymui pritrūkdavo. Apie tai minėjo ir G. Sviderskytė straipsniuose. Knygoje, manau, bus dar daugiau apie tai parašyta.

Žinoma, gaila, kad per 28 metus, Lietuva taip ir nesugebėjo atiduoti duoklės A. Gustaičiui. Jis žinomas tik pakankamai mažam žmonių ratui, bet Darius ir Girėnas tiek laisvos Lietuvos laikais, tiek okupacijos laikais atsidūrė laiku ir vietoje. Tai leido augti jų populiarumui. Tačiau, žmonės patys ėmė dainuoti "Darius ir Girėnas narsūs vyrai buvo" ir pradėjo savo vaikus vadinti jų vardais.

Laukime knygos, sužinosime daug naujos informacijos ir tikrai turėsime apie ką padiskutuoti.


[ Redaguota 2018 Lap 16 d., 10:42 ]
Į viršų
JG52
2018 Lap 16 d., 11:42
Užsiregistravęs dalyvis #156
Prisijungta: 2010 Rgp 19 d., 14:53
Pranešimų: 519
Pijus rašė ...

Jei ne Darius ir Girėnas, aš, asmeniškai, tikrai nerašyčiau šitame forume. Jie buvo mano susidomėjimo Lietuvos aviacijos istorija priežastimi.


Apie S.Darių yra puikus P.Poškos straipsnis tituliniame svetainės tinklapyje. Todėl aš ir nerandu, nematau perdėto heroizavimo požymių ar užuominų.


[ Redaguota 2019 Vas 15 d., 09:03 ]
Į viršų
sky76v
2019 Vas 14 d., 22:32
Užsiregistravęs dalyvis #49
Prisijungta: 2009 Sau 27 d., 14:48
Pranešimų: 1306
Vilniaus knygų mugė 2019
vasario 23 d. šeštadienis | nekasdieniai pasimatymai
16.00
konf. salė 1.2
Gražinos Sviderskytės knygos – dokumentinės istorinės monografijos „Lituanica: nematomoji pusė“ – pristatymas.
Dalyvauja autorė, Nerijus Šepetys. („Aukso žuvys“).
Į viršų
Bamperis
2019 Vas 24 d., 21:56
Kukutis
Užsiregistravęs dalyvis #991
Prisijungta: 2013 Bal 08 d., 22:07
Pranešimų: 92
G.Sviderskytė „Lituanicos“ skrydis: patriotizmo protrūkis ar chuliganiškas avantiūrizmas
https://www.lrytas.lt/kultura/istorija/2019/02/24/news/-lituanicos-skrydis-patriotizmo-protrukis-ar-chuliganiskas-avantiurizmas-9354253/
Į viršų
raimissilka
2019 Vas 25 d., 15:45
Užsiregistravęs dalyvis #106
Prisijungta: 2009 Spa 26 d., 20:36
Pranešimų: 74
Bamperis rašė ...

G.Sviderskytė „Lituanicos“ skrydis: patriotizmo protrūkis ar chuliganiškas avantiūrizmas
https://www.lrytas.lt/kultura/istorija/2019/02/24/news/-lituanicos-skrydis-patriotizmo-protrukis-ar-chuliganiskas-avantiurizmas-9354253/

Nepatiko man tas interviu.Tarytum ji pati ieško sensacijų, savo pareiškimais.
Į viršų
lokys
2019 Vas 25 d., 17:51
Užsiregistravęs dalyvis #239
Prisijungta: 2011 Rgp 14 d., 21:44
Pranešimų: 287
Nepatiko ir man tas interviu. Bet kokiu atveju knyga pirksiu, nes smalsu.
Cia gal tokia autores taktika: privelt taip, kad is anksto nesuprastum ko tiketis knygoje?
Į viršų
JG52
2019 Vas 26 d., 08:38
Užsiregistravęs dalyvis #156
Prisijungta: 2010 Rgp 19 d., 14:53
Pranešimų: 519
lokys rašė ...

Nepatiko ir man tas interviu. Bet kokiu atveju knyga pirksiu, nes smalsu.
Cia gal tokia autores taktika: privelt taip, kad is anksto nesuprastum ko tiketis knygoje?

Tiek, kiek šiame forume prityrinėta ypač Kiro ir kitų (kas liečia pasirengimą, patį skrydį ir katastrofą) - tai kažko dar tikėtis... galima .
Ko gero, ten surinkta daugiau dokumentinė medžiaga, o forume žvelgiama iš techninės pusės. Ir man to pakanka. Todėl knygos aš...
Į viršų
andriusis
2019 Vas 26 d., 13:46
Užsiregistravęs dalyvis #186
Prisijungta: 2010 Lap 29 d., 21:20
Pranešimų: 133
Knyga gera , daug foto ir dokumentu , as dzaugiusi nusipirkes.
Į viršų
Eiti į puslapį   <<        >>   

Persikelti:     Į viršų

Sindikuoti šią temą: rss 0.92 Sindikuoti šią temą: rss 2.0 Sindikuoti šią temą: RDF
Powered by e107 Forum System

Svetainės nuorodos













Sveiki,

Prisijungimo vardas:

Slaptažodis:




Prisiminti mane

[ ]

Facebook